O sportuHistorie


Předzvěstí pro tento sport byly Mandevilské hry. V roce 1956 přišli Nizozemci s novou hrou pro postižené – Sitzballem nebo někdy nazývaným též Fitsball. Byla to kombinace hry v sedu s míčem. Po roce 1967 se již hrají mezinárodní turnaje volejbalu sedících. Na Paralympijských hrách v Arnhemu v roce 1980 měl tento sport premiéru a od tohoto roku se na LPH objevuje pravidelně. Na LPH v Londýně v roce 2012 se tohoto sportu účastnilo 198 sportovců.
               
Ženský volejbal sedících měl pomalejší nástup. První mistrovství Evropy se konalo až v roce 1993 a evropský šampionát o rok později. Na paralympijských hrách se volejbal sedících pro ženy objevil v roce 2004 v Aténách.

Hráči

Volejbal sedících je vhodný především pro osoby, které nemohou stát. Z výše uvedeného důvodu se jedná o jednu z nejvhodnějších sportovních her pro tzv. amputáře. Hrají ho však i osoby s dětskou mozkovou obrnou, parézou, kratší či znehybněnou dolní končetinou. V nižší úrovni, na které bude koncipován i náš projekt, mohou být v družstvu hráči bez handicapu. V praxi se ukázalo, že pohyb po hřišti bez dolních končetin je pravděpodobně snazší.
 
Detailnější informace o sportu, pravidlech, pohybu po hřišti, technice či různých cvičeních naleznete ve článku od volleyslide, či přímo na webu Volleyslide: http://volleyslide.net/short-resource-czech/4584270568
 

sk kometa praha

Copyright © SK Kometa Praha, z.s.

Psychological